Najnowsze przepisy i regulacje europejskie wprowadziły sporo zamieszania w środowisku twórców OnlyFans. Zwłaszcza że dotyczą one kwestii podatkowych. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy aktywna obecność na tego typu portalach musi być rozliczania ze skarbówką, a jeśli tak, to w jaki sposób? W poniższym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym tematem.
Twórczość na OnlyFans – kiedy trzeba założyć działalność gospodarczą?
Z racji tego, że portal OnlyFans ma aktualnie obowiązek przesyłania do fiskusa danych o przychodach zarejestrowanych użytkowników, obowiązują Cię standardowe przepisy dotyczące samozatrudnionych. To zaś oznacza, że działalność gospodarczą musisz założyć wówczas, gdy:
- twórczość na OnlyFans to Twoje główne źródło dochodów,
- prowadzisz ją w sposób ciągły i zorganizowany,
- praca na OnlyFans przynosi Ci przychód na poziomie 75% pensji minimalnej.
W przypadku spełnienia tych warunków, w świetle prawa należysz do przedsiębiorców, dlatego swoją działalność musisz zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Obowiązują Cię zatem składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także konieczność opłacania podatku dochodowego. Podobnie jak inni samozatrudnieni, możesz wybrać jedną z trzech form rozliczania się z fiskusem: skalę podatkową (podatek na zasadach ogólnych), podatek liniowy lub ryczałt.
Kiedy NIE trzeba rejestrować działalności na OnlyFans?
Prowadzenie jednoosobowej firmy nie zawsze jest wymagane. W tym przypadku ponownie możemy odwołać się do aktualnych przepisów, które dotyczą uzyskiwania przychodów z pracy dowolnego typu. Zgodnie z obowiązującymi normami, istnieje możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej, a więc takiej, która nie musi zostać wpisana w CEIDG.
Oczywiście konieczne jest spełnienie pewnych warunków. Ten najważniejszy dotyczy wysokości przychodów. Od 1 lipca 2024 roku limit wynosi 3225 zł miesięcznie. Jeśli więc na OnlyFans zarabiasz poniżej tej kwoty, możesz prowadzić działalność nierejestrowaną (nieewidencjonowaną).
W tym miejscu trzeba wskazać na jeszcze jeden warunek. Zgodnie z przepisami, działalnością nierejestrowaną mogą kierować osoby fizyczne, które w przeciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej (rejestrowanej) i cudzoziemcy przebywający w Polsce legalnie, a także posiadający właściwy status pobytowy.
Pamiętaj, że nawet działalność nieewidencjonowań musi być rozliczana. Odbywa się to za sprawą rocznej deklaracji PIT-36. Co ważne, pozwala Ci ona na skorzystanie z pewnych ulg, na przykład na dziecko lub na internet.
Jak założyć działalność gospodarczą na OnlyFans? Gdzie szukać pomocy?
Nie da się ukryć, że dla osób nieobeznanych w zawiłościach podatkowych powyższe informacje mogą wydać się dość skomplikowane, a sama decyzja o zarejestrowaniu (lub nie) działalności trudna do podjęcia.
Jeśli więc masz choćby małe wątpliwości związane z tym tematem, koniecznie skorzystaj z pomocy doradców oraz osób doświadczonych w tej sferze. W ten sposób możesz uniknąć wielu nieprzyjemności, a także kar finansowych. Co ważne, współpraca z fachowcami może mieć różny zakres. Oferują oni dość szeroki zakres usług, w którym znajdują się między innymi:
- kompleksowe doradztwo podatkowe,
- pomoc w założeniu działalności gospodarczej i w wyborze optymalnego sposobu rozliczania twórczości na OnlyFans,
- wsparcie podczas kompletowania potrzebnych dokumentów,
- fakturowanie,
- pełna księgowość,
- pomoc w rozliczaniu podatku VAT.
Do tego dodać można jeszcze udzielanie odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania. Dotyczyć mogą one nie tylko podatków, ale też kwestii formalnych, czy spraw związanych z odliczaniem zakupu sprzętu bądź wybranych usług.
Mówiąc krótko, współpraca z doradcami okazuje się po prostu opłacalna. Zyskujesz spokój i pewność, że twórczość na OnlyFans prowadzisz zgodnie z prawem.
źródło: Podatki OnlyFans