20 11

Figuruje niemal we wszystkich zestawieniach typujących „profesje przyszłości”. Programista, bo o nim mowa, to współcześnie jeden z najbardziej rozchwytywanych zawodów na świecie. Czy jednak w przyszłości wciąż będzie cieszył się tak dużym wzięciem?

Programista = zawód przyszłości – czy na pewno?

 

Statystyki alarmują. W niedalekiej przyszłości w Unii Europejskiej może zabraknąć aż 800 tysięcy specjalistów z branży IT, w tym zwłaszcza programistów. Już teraz braki kadrowe są odczuwalne i zmuszają pracodawców do nieustannego zabiegania o względy najlepszych pracowników. To dobra wiadomość dla osób, które z programowaniem związały swoją zawodową przyszłość. W zależności od regionu, stażu pracy i umiejętności programista może zarabiać w Polsce od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Powyższe dane, jak i postępująca komputeryzacja oraz rozwój nowoczesnych technologii każą przypuszczać, że programiści będą rozchwytywani także w przyszłości. Podobne przypuszczenia snuto także w przypadku data scientist. Na początku poprzedniej dekady zawód ten zyskał nawet miano najseksowniejszej profesji XXI wieku (według Harvard Business Review). Tymczasem, współcześnie odchodzi do lamusa. To „wina” sztucznej inteligencji, która rozwinęła się na tyle, że potrafi już nie tylko analizować dane, ale również konstruktywnie je opracowywać.

Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że w wielu branżach profesje, które jeszcze do niedawna wydawały się niezastąpione, dziś odchodzą w zapomnienie. Jednak w sektorze IT jest to szczególnie widoczne i każe zachować powściągliwość w typowaniu „zawodów przyszłości”. Nie ma bowiem żadnych gwarancji, że dla programistów zawsze będzie praca. Czy oznacza to, że lepiej rezygnować z kariery IT? Co zrobić, aby nie zostać zepchniętym na margines? Jak zadbać o swoją przyszłość w zawodzie programisty?

Rozwój zawodowy sposobem na przetrwanie

 

W branży IT jak w żadnej innej podkreśla się wagę rozwoju zawodowego. To dzięki niemu pracownik może zachować konkurencyjność na rynku pracy. Co więcej, dodatkowe umiejętności to atut pozwalający wynegocjować lepszą pensję czy też posadę. Nic więc dziwnego, że wielu programistów zapisuje się na kursy i szkolenia nie tylko z programowania, ale i dziedzin pokrewnych. Pozwala to rozszerzyć wachlarz umiejętności.

Nie każdy programista dysponuje jednak wystarczającą ilością wolnego czasu, by po godzinach pracy uczyć się nowości. Dlatego tak ważną kwestią jest odpowiedni wybór pracodawcy i projektów IT, w których specjalista ma zamiar wziąć udział. To, z jaką technologią programista będzie miał styczność w swojej codziennej pracy, jest niezwykle ważne dla rozwoju zawodowego. Jeżeli większość działań opiera się na starych rozwiązaniach, trudno nauczyć się czegoś nowego.

Dlatego warto celować w ambitne projekty, które dają możliwość kształtowania rzeczywistości. Dzięki temu programista będzie na bieżąco z nowymi technologiami i zdobędzie wartościowe na rynku pracy umiejętności, co ułatwi mu dalszą karierę zawodową. Pozwala to również kontrolować, w jakim kierunku zmierza branża.

Jak jeszcze programista może zadbać o rozwój?

 

Nie każdy programista ma szansę otrzymać pracę w ambitnym projekcie. Czy oznacza to, że powinien zrezygnować z rozwoju? Nic bardziej mylnego. Swoje kompetencje i doświadczenie zawodowe można bowiem podnieść na różne sposoby. Jednym z nich jest wspomniane wcześniej uczestnictwo w kursach i szkoleniach. Ich oferta jest niezwykle zróżnicowana. Dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Dużą popularnością wśród programistów cieszą się bootcampy. To kilkudniowe, bardzo intensywne szkolenia, które opierają się przede wszystkim na praktycznym wykorzystaniu technologii. Pozwalają więc w krótkim czasie nabyć nowe umiejętności.

Współcześnie programiści cieszą się dużym wzięciem. Trudno jednak na sto procent stwierdzić, że i w przyszłości tak będzie. Nie oznacza to jednak, że nie warto robić kariery w IT. Od początku należy jednak postawić na rozwój. Pozwoli to trzymać rękę na pulsie i mieć pod kontrolą to, w jakim kierunku zmierza branża.

źródło: TeamQuest.pl – Rekrutacja IT

Pozycjonowanie stron Warszawa