18 11

Zakup zbiornika na gaz propan jest niezbędnym krokiem przy zakładaniu nowej instalacji gazowej w domu czy w firmie. Jednak zanim przejdziemy do finalizacji transakcji i montażu samego zbiornika, należy najpierw wybrać odpowiedni model, wariant i pojemność. Najczęściej mając po raz pierwszy styczność z tym zagadnieniem, inwestorzy potrzebują pomocy i dodatkowych wskazówek przy wyborze odpowiedniej pojemności zbiornika. Przedstawiamy więc garść najważniejszych informacji i podpowiedzi, jakie czynniki wziąć pod uwagę wybierając zbiornik na gaz dla swojego domu.

Opcje pojemności dostępne dla zbiorników na gaz

Wybór pojemności zbiornika może w dużej mierze zaważyć na naszym ostatecznym zadowoleniu z użytkowania ogrzewania zasilanego płynnym propanem. Ponieważ to właśnie wielkość zbiornika na gaz będzie decydowała o częstotliwości tankowania, możliwości oszczędzenia na tankowaniu, a także aranżacji działki i przestrzeni wokół zbiornika.

Niektóre pojemności zbiorników są uniwersalne i oferują je wszyscy producenci. Jednak konkretne wartości mogą się nieco różnić w zależności od tego, gdzie zdecydujemy się zakupić nasz zbiornik na płynny propan. Najczęściej można spotkać się ze zbiornikami mieszczącymi 1000 l, 1650 l, 1750 l, 2250 l, 2700 l, 2750 l, 4850 l, 5000 l a nawet 6400 l płynnego propanu. Jednak warto też wiedzieć, że niektórzy producenci zbiorników na płynny propan oferują możliwość wykonania zbiornika o dowolnej pojemności na specjalne zamówienie klienta. Dzięki temu zbiornikowa instalacja gazowa może być skrojona pod indywidualne oczekiwania i potrzeby inwestorów.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze pojemności zbiornika na propan?

Pojemność zbiornika na gaz ma duży wpływ na użytkowanie zbiornikowej instalacji gazowej, a także na zadowolenie jej użytkowników. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję i dokonać wyboru w oparciu o miarodajne czynniki. Oznacza to, że trzeba wiedzieć, co ma wpływ na zużycie gazu propan w zbiorniku i jakie ma to przełożenie na jego pojemność. Przede wszystkim istotny jest metraż domu, który będzie ogrzewany przy użyciu płynnego propanu. Będzie to miało bezpośredni wpływ na tempo zużycia gazu magazynowanego w przydomowym zbiorniku.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest przeznaczenie gazu propan. Otóż surowiec ten nadaje się nie tylko do ogrzewania domu, ale również do zasilania kuchenki gazowej i podgrzewacza wody użytkowej. Tym samym, jeżeli zamierzamy wykorzystać wielofunkcyjność płynnego propanu, należy to uwzględnić przy wyborze pojemności zbiornika na gaz. I na koniec, jeśli zbiornikowa instalacja gazowa będzie pełniła wszystkie wspomniane przed chwilą funkcje w naszym domu, warto także wziąć pod uwagę w obliczeniach liczbę domowników zamieszkujących gospodarstwo domowe. Wszystkie te czynniki wpływają na tempo zużycia gazu. A dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ dobór odpowiedniej pojemności zbiornika pozwoli nam regulować częstotliwość jego tankowania i uzupełniania zapasów gazu propan.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup zbiornika na tyle dużego, aby tankowanie mogło odbywać się raz do roku. Jeśli metraż naszej działki na to nie pozwala to starajmy się celować w taki zbiornik, aby zakup gazu propan był konieczny nie częściej niż dwa razy do roku. Dlaczego? Ponieważ pozwoli to z jednej strony zapobiec występowaniu braków surowca w czasie trwania sezonu grzewczego, a z drugiej – da możliwość tankowania gazu wyłącznie po najniższych cenach, czyli poza okresem grzewczym.

Jaka pojemność zbiornika na gaz sprawdzi się w moim domu?

Najczęściej montowanymi zbiornikami na płynny propan są te o pojemności 2700/2750 l. Jest to rozwiązanie doskonale sprawdzające się w domach o powierzchni do 160 m2. Specjaliści sugerują, że dla właścicieli budynków, których powierzchnia nie przekracza 100 m2 doskonale sprawdzi się zbiornik o pojemności 1750 l. W przypadku domów, których metraż znajduje się w przedziale 160 m2 do 300 m2 najlepiej wybierać zbiorniki mieszczące 4850 l/5000 l gazu. Natomiast dla nieruchomości, których metraż przekracza 300 m2 dobrze jest zakupić zbiornik na gaz o pojemności 6400 l. Są to jednak wartości sugerowane, dające najbardziej optymalne efekty użytkowania zbiornikowej instalacji gazowej.

Pozycjonowanie stron Warszawa