28 10

Leczenie zębów pod narkozą wielu rodziców traktuje jako ostateczność, prawdopodobnie ze względu na obawy odnośnie konsekwencji znieczulenia ogólnego. W przypadku wielu maluchów jednak lęk i stres towarzyszący wizycie u stomatologa jest tak silny, że przeprowadzenie zabiegu pod narkozą wydaje się być jedynym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać, że próba przeprowadzania wizyty w silnym stresie u dziecka może powodować pogłębienie lęku przed dentystą. Kiedy warto się zdecydować na leczenie stomatologiczne przeprowadzane pod narkozą?

Kiedy powinno się rozważyć leczenie zębów pod narkozą?

Powszechnie panuje przekonanie, że narkoza stosowana jest jedynie podczas zabiegów operacyjnych. Coraz częściej stomatolodzy decydują się jednak na jej zastosowanie w leczeniu dzieci. Jednym z takich przypadków może być konieczność przeprowadzenia dłuższego czy bardziej skomplikowanego zabiegu. Taka sytuacja może zaistnieć przykładowo w przypadku zaawansowanej próchnicy u dziecka, gdy istnieją obawy, że koniecznych czynności nie uda się dokonać w znieczuleniu miejscowym. Nieleczona próchnica postępuje bardzo szybko i może niekorzystnie wpływać na stan całego organizmu. Z tego powodu warto rozważyć zabiegi w znieczuleniu miejscowym, jeśli lęk i stres dziecka jest zbyt silny. Taką decyzję każdorazowo podejmuje stomatolog, biorąc pod uwagę stan dziecka i ewentualne przeciwwskazania.

Czego można się spodziewać?

Jeśli stomatolog podejmie decyzję o przeprowadzeniu zabiegu pod narkozą, kolejnym etapem będzie dokładny wywiad z rodzicami dziecka przeprowadzony przez anestezjologa. Można spodziewać się pytań o ewentualne choroby przebyte przez malucha, przyjmowane leki i ogólny stan jego zdrowia. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do podania narkozy, anestezjolog może podać (zazwyczaj poprzez maseczkę) środek znieczulający. Trzeba pamiętać, że dziecko w dniu zabiegu nie powinno nic pić ani jeść. Konieczna przerwa to co najmniej 4 godziny w przypadku dzieci młodszych niż w 6 roku życia, i 6 godzin jeśli dziecko jest starsze. Gdy anestetyk zacznie działać, stomatolog ma możliwość przeprowadzenia wszystkich niezbędnych zabiegów. Dziecko pozostaje oczywiście pod nieustanną kontrolą anestezjologa i po zabiegu powoli się wybudza.

Bezpieczeństwo i samopoczucie dziecka

Podanie znieczulenia, tak samo jak każdego innego leku, może wiązać się oczywiście z powikłaniami. Obecnie stosuje się nowoczesne środki usypiające, i na podstawie dokładnego wywiadu precyzyjnie dobiera odpowiednią dawkę. Niekorzystne konsekwencje występują zatem niezmiernie rzadko. Po zabiegu przeprowadzonym pod narkozą mały pacjent na ogół czuje się dobrze, choć może odczuwać senność. Po pełnym wybudzeniu się dziecko powinno pozostać pod obserwacją przez około pół godziny.

Leczenie zębów u dzieci pod narkozą jest stosowane coraz częściej, szczególnie w przypadku małych pacjentów u których wizyta u stomatologa wywołuje lęk. Jeśli leczenie stomatologiczne bez narkozy jest z tego powodu utrudnione, zdecydowanie warto rozważyć tą możliwość.

Pozycjonowanie stron Warszawa