20 11

Niszczarka jest narzędziem, które sprawdzą się nie tylko w biurze, ale również w domu. Umożliwia ona niszczenie niepotrzebnej,  nieaktualnej lub niekompletnej dokumentacji. Niszczarka nie tylko pozwala na utrzymanie porządku w dokumentacji, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo poufnych danych w niej zawartych. Jaką niszczarkę wybrać do firmy, a jaką do domu?

Niszczarki — co powinieneś wiedzieć o niszczarkach do dokumentów?

Niszczarki są powszechnie stosowanymi urządzeniami, nie tylko w domowych biurach, ale także w większych firmach, które pozwalają na szybkie zniszczenie dokumentów. Urządzenie to tnie dokument na mniejsze kawałki (strzępy bądź wąskie paski), dzięki czemu odzyskanie danych ze zniszczonej dokumentacji jest niemal niemożliwe. Ma to istotne znaczenie w ochronie informacji poufnych, które nie powinny znaleźć się w niepowołanych rękach. Decydując się na dobór niszczarki warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. 

Wśród dostępnych urządzeń znajdziemy ich dwie kategorie pod względem rodzaju cięcia papieru, a więc niszczarki, które tną dokumenty na paski bądź ścinki. Kolejnym kryterium doboru urządzenia i najbardziej istotnym jest poziom bezpieczeństwa, jakie zapewnia urządzenie. Najczęściej jest on określony odpowiednio opisaną skalą od P1 do P7, gdzie P7 oznacza najwyższą gwarancję bezpieczeństwa, a więc w największym stopniu zabezpiecza zniszczone dokumenty przed możliwością odzyskania danych. Wśród innych kryteriów różniących niszczarki między sobą jest pojemność kosza na ścinki oraz jej przepustowość, a więc liczba kartek, jaką urządzenie jest w stanie zniszczyć jednorazowo. 

Jaką niszczarkę wybrać do domu?

W domowych warunkach z reguły nie gromadzimy dużej ilości dokumentacji, a niszczarka doskonale sprawdzi się w roli urządzenia, które pozwoli na zniszczenie niepotrzebnych dokumentów, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo zawartych w nich danych. Zazwyczaj będzie tutaj chodzić o prywatne dokumenty, dlatego korzystając z urządzenia dbamy o bezpieczeństwo danych prywatnych, chroniąc je przed przechwyceniem przez nieupoważnione osoby. 

Co więcej, niszczarka z pewnością sprawdzi się w systematycznym porządkowaniu wszelkiego typu dokumentacji. Wszystkie przedawnione, niepotrzebne dokumenty szybko trafią do niszczarki, co pozwoli na ich łatwe i bezpieczne usunięcie. Dobierając niszczarkę do domu nie musimy zakupywać urządzenia posiadającego najwyższe parametry bezpieczeństwa. Z pewnością wystarczy nam urządzenie mieszczące się w skali P1 lub P2. Nie potrzebujemy również urządzenia, które posiada dużą przepustowość. Możliwość zniszczenia kilku kartek jednocześnie z pewnością sprosta domowym potrzebom. Nie ma też konieczności zakupu dużego urządzenia — kompaktowa niszczarka do dokumentów doskonale spełni swoją funkcję.

Jaką niszczarkę wybrać do biura?

Proces niszczenia dokumentacji, a tym samym wykorzystanie niszczarek znacznie zyskało na znaczeniu po wejściu w życie przepisów o ochronie danych osobowych wynikających z rozporządzenia RODO. Ustawa nakłada na administratorów danych, a więc osoby gromadzące i przetwarzające dane osobowe obowiązek odpowiedniego zabezpieczenie tych danych. Wyrzucenie dokumentacji stało się w tym momencie krokiem, który naraża nas nie tylko na ujawnienie danych wrażliwych, ale także duże kary pieniężne. W związku z powyższym poszukując niszczarki do biura najważniejszym kryterium wyboru będzie bez wątpienia poziom bezpieczeństwa. Dokumenty przechowywane w biurze zawierają bowiem dane klientów oraz kontrahentów, które podlegają ochronie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wynikającymi m.in. z rozporządzenia RODO. 

Oprócz wysokiej gwarancji bezpieczeństwa danych zawartych w zniszczonej dokumentacji dobierając urządzenie do potrzeb firmy warto również zwrócić uwagę na przepustowość niszczarki i dobrać urządzenie do wielkości i potrzeb firmy. W przypadku większych firm, gdzie ilość dokumentacji jest stosunkowo duża, warto zadbać o urządzenie, które pozwoli na zniszczenie  jednorazowo kilkudziesięciu arkuszy papieru. Duże znaczenie dla usprawnienia pracy biura w tym zakresie będzie mieć także wielkość pojemnika niszczarki. 

Pozycjonowanie stron Warszawa