17 03

Pachołki ostrzegawcze są jednym z najprostszych i najłatwiejszych w użyciu akcesoriów zapewniających bezpieczeństwo na drogach. Ich ogromna popularność powoduje, że każdy doskonale wie, jak wyglądają stożki drogowe i jak się zachować, kiedy napotka się je na swojej drodze. Jednak za tą wiedzą nieco rzadziej idzie świadomość tego, o czym informują pachołki ostrzegawcze na drodze. Wyjaśniamy, kiedy mogą być stosowane i jak je odczytywać.

Pachołki ostrzegawcze na drodze – różne warianty i zastosowanie

Pachołki drogowe są stosowane zarówno na drogach, jak i poza nimi. Są trwałe oraz stabilne, a jednocześnie zapewniają dużą mobilność. Sprawia to, że możliwa jest szybka i bezproblemowa zmiana ich lokalizacji. Nie wymagają długiego czy kłopotliwego montażu. Stożki drogowe występują w różnych rozmiarach i wariantach kolorystycznych. Ponadto każdy z nich jest uzupełniony o pasy folii odblaskowej, co sprawia, że są doskonale widoczne. Folia odblaskowa wysokiej jakości silnie odbija światło, dając wrażenie, że pachołek parkingowy sam świeci. Pozwala to na zachowanie widoczności stożków ostrzegawczych również po zmroku, w deszczu, śniegu czy mgle. Ich cechy sprawiają, że doskonale sprawdzają się nie tylko w ruchu drogowym, ale nadają się także do stosowania na ciągach pieszo-rowerowych, małych parkingach osiedlowych, dużych parkingach oraz placach wielkopowierzchniowych, na stacjach benzynowych, w halach sprzedażowych i magazynowych oraz na prywatnych posesjach. Stożki drogowe mogą być użytkowane zarówno w pomieszczeniach, jak i pod gołym niebem ze względu na ich stabilność na każdej powierzchni oraz odporność na płowienie, uszkodzenia mechaniczne i termiczne. Dzięki różnej wysokości oraz wadze, a także możliwości dodatkowego dociążenia pachołki ostrzegawcze są stabilne i mogą być z powodzeniem użytkowane na drogach o różnym natężeniu ruchu oraz dużej prędkości maksymalnej pojazdów.

Jak odczytywać na drodze pachołki ostrzegawcze?

Pachołki drogowe są stosowane przede wszystkim w celu zwrócenia uwagi uczestników ruchu i odgrodzenia obszarów niebezpiecznych lub tymczasowo wyłączonych z użytkowania. Podstawowymi zadaniami stożków ostrzegawczych jest wyznaczanie stopniowego zwężania jezdni, wyznaczanie toru jazdy samochodów i innych pojazdów, prowadzenia robót krótkotrwałych i szybko postępujących a także do doraźnego oznaczania miejsc niebezpiecznych.

Tym samym pachołki ostrzegawcze, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie ostrzegać przed zagrożeniem. Zagrożeniem tym może być uszkodzona nawierzchnia, jej znaczące ubytki czy też prowadzone remonty i prace. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na miejsca oznaczone za pomocą pachołków drogowych. Stożki drogowe ustawione w grupie lub w rzędzie powinny być z kolei odczytywane jako wyznacznik trasy pojazdów. Dzięki temu możliwa jest tymczasowa doraźna zmiana organizacji ruchu, właśnie przy użyciu pachołków ostrzegawczych. Pozwalają więc nie tylko na ostrzeganie, ale także organizowanie, czyli zapewnianie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Pozycjonowanie stron Warszawa