27 04

Zapewne nieraz spotkałeś się ze stwierdzeniem, że płynie jest najzdrowszym sportem jaki możesz uprawiać. Regularne uczęszczanie na basen może przynieść Ci bowiem wiele pozytywnych skutków (i to nie tylko zdrowotnych). Co jednak w przypadku, gdy nie jesteś w stanie pływać, gdyż ogarnia Cię zbyt duży lęk abyś w pełni mógł cieszyć się wizytą na pływalni? Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się, dlaczego pływania nie należy się bać!

Dlaczego nauka pływania wydaje się trudna (ale taka nie jest)?

Pływanie tak naprawdę każdy z nas posiada we krwi. Umiejętność pływania jest praktycznie zapisana w naszym kodzie generycznym. Dlaczego więc czasem zdarza się, że mimo usilnych prób nie jesteśmy w stanie nauczyć się poruszania w wodzie?

Odpowiedzią najczęściej jest lęk. Głównie to on może stanąć Ci na przeszkodzie, gdy będziesz próbował przełamać strach przed pływaniem. Sprawia on, że Twoje ciało drętwieje a umysł zasłania gęsta mgła – przez co siłą rzeczy nie jesteś w stanie utrzymać się na powierzchni wody. Jeśli chcesz zatem nauczyć się pływać, pierwszym krokiem będzie pokonanie paraliżującego lęku. Jak jednak tego dokonać?

Sposób na nauczenie się pływania: pokonanie strachu

Podstawą w zwalczaniu każdego istniejącego lęku jest ekspozycja na wszystko, czego się obawiamy. Jeśli boimy się, przykładowo, ciemności, wówczas unikanie ciemnych pomieszczeń jedynie nasili nasze objawy. Podobnie jest w przypadku wody oraz pływania – jeśli odczuwasz lęk na samą myśl wizyty na basenie, to powinieneś zrobić na przekór swojemu umysłowi i pływać jak najczęściej.

Pierwszym krokiem, jaki będziesz musiał wykonać gdy będziesz już na pływalni, będzie powolne nurkowanie taflę wody, aż do całkowitego zanurzenia ciała (cały czas jednak musi Ci towarzyszyć instruktor – samodzielna nauka pływania może być niebezpieczna!). Następnie stopniowo będziesz przyzwyczajany do poruszania się oraz unoszenia na powierzchni wody za pomocą pleców.

Najlepiej, aby przez cały proces przezwyciężania strachu przeprowadził cię przeszkolony instruktor – Ty pamiętaj przede wszystkim jednak, abyś nie unikał pływalni. Jeśli tylko masz taką okazję – udaj się na basen i staraj się przyzwyczajać do wody, zamiast stale jej unikać. Zawsze możesz poprosić o pomoc kogoś ze znajomych lub rodziny, jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie się zmotywować. Najlepszą osobą towarzyszącą będzie dla Ciebie jednak odpowiedni nauczyciel.

Szkoła pływania – naucz się prawidłowej techniki

Możesz oczywiście próbować przezwyciężyć swoje lęki oraz nauczyć się pływać samodzielnie. Być może uda Ci się to, jednak naszym zdaniem znacznie rozsądniej będzie zaufać instruktorowi z dobrej szkoły pływania.

Każdy nauczyciel w szkole pływania opanował technikę do perfekcji, tak więc będzie w stanie doskonale przekazać Ci całą swoją wiedzę. Poprzez lekcje z instruktorem znacznie łatwiej będzie Ci pokonać strach oraz nauczyć się odpowiedniego dla ciebie stylu poruszania się w wodzie.

Za pomocą odpowiedniego wsparcia Twojego osobistego instruktora oraz pozostałej kadry, z całą pewnością rozluźnisz się i poczujesz jak przysłowiowa „ryba w wodzie”. Najważniejsze jest jednak, abyś się nie poddawał, i wybrał jak najlepszą szkołę pływania z szeroką kadrą instruktorów. Wierzymy, że każdy jest w stanie pokonać swoje lęki odnośnie wody – powodzenia!

Pozycjonowanie stron Warszawa