Program PowerPoint jest rozwijany już od ponad 30 lat. Jego pierwsze wydanie pojawiło się na rynku 22 maja 1990 roku i choć przez ten czas wiele osób przewidywało jego rychły koniec, zainteresowanie funkcjami, jakie oferuje, zawsze utrzymywało się na przynajmniej zadowalającym poziomie. Tak jest też dzisiaj, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście stanowi on najlepszy wybór do tworzenia prezentacji multimedialnych. Pozwoli nam to ponadto zapoznać z obecnymi alternatywami, których jest kilka.
Najważniejsze zalety programu PowerPoint
Zaczniemy od kwestii zasadniczej, a więc od przedstawienia korzyści, na jakie możesz liczyć w przypadku wyboru tego już legendarnego narzędzia.
- Ogromne znaczenie ma tutaj powszechność PowerPointa. Jest on obsługiwany na całym świecie, na różnych platformach – zarówno online, jak i offline. Dzięki temu masz pewność, że prezentacja multimedialna PowerPoint stworzona na Twoim komputerze (osobistym lub biurowym) będzie działać także na innych urządzeniach. Nie musisz martwić się kwestią kompatybilności, czy też problemami wynikającymi z różnic pomiędzy konkretnymi specyfikacjami.
- Lata rozwoju programu przełożyły się na mnogość dostępnych funkcji. Pod tym względem PowerPoint wyprzedza większość konkurencji. Jego użytkownicy cenią sobie chociażby możliwość użycia obiektów 3D, szeroki katalog animacji i obrazków, tryb prezentera, rozmaite przejścia, ikony, czy opcję przybliżania i oddalania wskazanych elementów. Oczywiście tego typu rozwiązań jest więcej, co tylko pokazuje, że każdy znajdzie coś dla siebie.
- Dla wielu osób znaczenie ma też to, że PowerPoint jest dostępny nie tylko na desktopach, ale również na urządzeniach mobilnych. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie ku temu, aby uruchamiać i edytować prezentacje na smartfonach bądź tabletach. Zdecydowanie rozszerza to możliwości jego obsługi.
Jeśli zależy Ci na prostym w obsłudze programie, który jednocześnie zawiera mnóstwo funkcji i działa na ogromnej liczbie platform, PowerPoint wydaje się wyborem optymalnym. Tym bardziej że jest on cały czas wspierany i rozwijany – nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Co ważne, omawiane narzędzie skierowane jest zarówno do profesjonalistów, jak i użytkowników domowych. Pod tym względem nie ma mowy o żadnych ograniczeniach.
Programy podobne do PowerPointa – na które z nich warto zwrócić uwagę?
Choć to właśnie narzędzie Microsoftu cieszy się największą popularnością, w sieci znaleźć można również inne rozwiązania. Część z nich jest całkiem ciekawa, dlatego dobrze będzie przedstawić je dokładniej, a także sprawdzić, jak wypadają na tle poczciwego PowerPointa.
- Jedną z najczęściej wymienianych alternatyw dla omawianego programu jest Prezi. Zwłaszcza przez miłośników nowoczesnych, dynamicznych prezentacji. Przechodzenie między poszczególnymi slajdami jest bardzo płynne, co oczywiście może wzbudzić zachwyt, jednak nadaje się w głównej mierze w „luźniejszych” projektach. W tych biznesowych lepiej sprawdza się PowerPoint.
- A skoro przy nich jesteśmy, wskazać należy na program ClearSide. Został on stworzony z myślą o prezentacjach omawiających dane sprzedażowe, czy też rozmaite strategie. Pozwala w odpowiedni sposób wyeksponować statystyki, liczby i wykresy. Co istotne, jest dość trudny w obsłudze.
- SlideDog z kolei umożliwia łączenie różnych materiałów, w tym materiałów filmowych, zdjęć, a nawet stron internetowych. Stanowi on dobrą „bazę” pod projekt, choć musisz wiedzieć o tym, że tworzenie slajdów od zera w jego przypadku nie jest możliwe.
Do powyższej listy dodać możemy takie programy jak Movavi Slideshow Maker, Haiku Deck, Slidebean, czy Active Presenter. Zapewniają one do dużej liczby ciekawych rozwiązań, jednak to właśnie PowerPointowi najbliżej do kompletności. I trudno się temu dziwić, w końcu jest on rozwijany przez ponad 30 lat przez globalny koncern informatyczny. Między innymi z tego powodu korzystają z niego także firmy specjalizujące się w tworzeniu prezentacji multimedialnych.