29 09

Dywan jest atrakcyjnym elementem wyposażenia każdego domu – dodaje wnętrzu ciepła i uroku, jest też fantastyczną dekoracją. Aby jednak spełniał te zadania, musi być on odpowiednio często czyszczony. Dziś opowiemy więc, kiedy i jak należy prać różne rodzaje dywanów, aby cieszyć się jego atrakcyjnym wyglądem przez długi czas.

Jak często należy prać dywan?

Paradoksalnie, przesadnie częste czyszczenie dywanu wcale nie jest wskazane. Może ono bowiem negatywnie wpłynąć na jego strukturę – a tym samym sprawić, że straci on sporo ze swoich walorów. Standardowo, gruntowne pranie dywanów powinno być wykonywane regularnie – jednak nie częściej niż 1 do 2 razy w ciągu roku. Oczywiście, wiele zależy od tego, w jakich warunkach przechowywany jest dywan i w jaki sposób jest on użytkowany. Jeśli bowiem znajduje się on w pomieszczeniu często wykorzystywanym przez domowników, warto zdecydować się na jego czyszczenie 2, ewentualnie 3 razy w roku. Jeśli jednak znajduje się on w miejscu, które nie jest często odwiedzane przez domowników, spokojnie powinno wystarczyć jedno pranie w ciągu 12, być może nawet 18 miesięcy.

Oczywiście, może zdarzyć się tak, że intensywnie użytkowany dywan może ulec zabrudzeniu. W takiej sytuacji warto jednak skupić się na wyczyszczeniu tego konkretnego miejsca, w którym doszło do zabrudzeń. Czynność tę można wykonać w domu, jednakże generalne pranie dywanów warto zlecić profesjonalnej pralni – zagwarantuje to maksymalną skuteczność czyszczenia i zapobiegnie jego uszkodzeniu podczas prania.

Kiedy najlepiej prać dywan?

Dywany najlepiej prać w miesiącach ciepłych, a zatem w miesiącach wiosennych, lub letnich (ewentualnie także wczesną jesienią, gdy temperatury są nadal dośyć wysokie). Pozwoli to bowiem szybciej wysuszyć dywan (np. Przy wykorzystaniu trzepaka), dzięki czemu w niedługim czasie powrócimy do jego użytkowania. Susząc dywan na świeżym powietrzu z dużym prawdopodobieństwem unikniemy pojawienia się charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu.

O czym należy pamiętać czyszcząc dywan? 

Jeśli zdecydowaliśmy się na samodzielne pozbycie się prostych zabrudzeń, istnieje kilka ciekawych trików, o których dobrze pamiętać.

Warto wiedzieć, że w usunięciu prostych, niedużych plam bardzo dobrze sprawdzą się tanie i podstawowe produkty które już mamy pod ręką – na przykład mieszanka octu, proszki do prania oraz wody. Usunąć ona może choćby plamy z farby.

Plamy z czerwonego wina także można usunąć w dość łatwy sposób. Najpierw należy polać plamę winem białym, a następnie dokładnie czyścimy gąbką zamoczoną w zimnej wodzie. Miejsce zabrudzenia posypujemy następnie solą i pozostawiamy na kwadrans. Po tym czasie możemy je odkurzyć.

Dobrze znanym sposobem na czyszczenie dywanu metodą na sucho jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Posypujemy nią miejsce zabrudzenia, pozostawiamy na około 6 godzin, a po wszystkim odkurzamy.

Metody te pomóc mogą w walce z niewielkimi, prostymi zabrudzeniami. W przypadku trudniejszych plam, czy konieczności czyszczenia dużej powierzchni dywanu, lepiej będzie oddać go do profesjonalnej pralni dywanów.

Artykuł powstał przy współpracy z DAMAT S. C.  – Pranie dywanów Warszawa

Pozycjonowanie stron Warszawa