24 03

Wciąż zmieniająca się sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że do zakupu nowego mieszkania koniecznie trzeba się dobrze przygotować. Należy wziąć pod uwagę wszystkie dostępne rozwiązania, a także sposoby na sprawne przeprowadzenie całej transakcji. Jednym z kluczowych dylematów w tej sprawie jest wybór między zakupem lokalu z pomocą agencji nieruchomości a transakcją bez pośredników.

Szczególnie korzystne wydaje się rozwiązanie drugie, co udowodnimy w poniższym tekście. Skupimy się w nim na największych zaletach tej procedury, jak również na ważnych wskazówkach związanych z jej przeprowadzeniem.

Co to znaczy zakup mieszkania bez pośredników?

Na samym początku jednak skupmy się na wyjaśnieniu pewnych pojęć. Jeśli bowiem mowa jest o transakcji „bez pośredników”, oznacza to, że w poszukiwaniu nowego mieszkania, a także w procesie jego kupna, nie pośredniczy zewnętrzna agencja nieruchomości.

To klient decyduje więc o tym, jakie oferty zostaną wzięte pod uwagę. Dzięki temu jest w stanie znaleźć lokal, który spełnia wszystkie kluczowe kryteria, związane chociażby z dogodną lokalizacją, wygodnym metrażem, czy też konkretnym wyposażeniem. Jest to pierwsza z wielu korzyści związanych ze zrezygnowania z pomocy zewnętrznego biura.

Mieszkanie na sprzedaż bez pośredników – istotne zalety

Skoro więc o pozytywnych aspektach transakcji realizowanych na własną rękę mowa, możemy przejść do przedstawienia pozostałych, ważnych zalet całego przedsięwzięcia. Dzięki nim określisz, czy takie rozwiązanie w ogóle ma sens.

  • Kupno mieszkania bez pośredników pozwala uniknąć sporych prowizji – są one płacone biurom nieruchomości, które (teoretycznie) wszystkie niezbędne działania biorą na siebie. Problem polega na tym, że ich wsparcie bywa naprawdę drogie. Prowizje, w zależności od agencji, wynoszą od 2 do nawet 5% wartości mieszkania. Łatwo więc policzyć, że przy cenie nieruchomości wynoszącej 500 tysięcy, pośrednik może zainkasować od 10 do 25 tysięcy złotych. Jest to naprawdę dużo.
  • Wybór i zakup mieszkania odbywa się bez pośpiechu i ograniczeń – nie musisz martwić się tym, że agencja zaleje Cię wieloma bezwartościowymi ofertami, których analiza okaże się stratą czasu. To Ty o wszystkim decydujesz, dlatego możesz w spokoju sprawdzać dostępne rozwiązania.
  • Gwarancja skuteczności – to Ty inwestujesz swoje pieniądze w zakup nieruchomości, dlatego na pewno chcesz, aby procedura przebiegła w sposób odpowiedni. Czasem niestety zdarza się, że agencje nie stają na wysokości zadania. Współpraca z nieodpowiednimi ludźmi wiąże się ze stratą pieniędzy, dlatego lepiej zająć się tym na własną rękę.

A co z bezpieczeństwem prawnym? Czy mieszkania na sprzedaż bez pośredników stanowią zagrożenie? Pamiętaj, że wiele działań prowadzonych przez agencję może na siebie wziąć sam deweloper, a za ochronę prawną odpowiada notariusz, który bierze udział podczas podpisywania umowy zakupu.

Jak kupić mieszkanie bez pośrednika?

Powyższe zalety stanowią dowód na to, że takie rozwiązanie nie tylko ma sens, ale również może być niezwykle korzystne. Oczywiście pod warunkiem, że do całego procesu podejdziesz w odpowiedni sposób.

Na początek musisz skupić się na przeszukiwaniu rynku. Pomocne w tym okażą się, rzecz jasna, rozmaite portale ogłoszeniowe. Gdy już znajdziesz wymarzoną nieruchomość, koniecznie sprawdź wszystkie kluczowe informacje. Mowa tutaj o jego stanie technicznym, położeniu oraz wszelkich opłatach. Nie zapomnij też o analizie stanu prawnego – najlepiej korzystając z księgi wieczystej.

Zanim podpiszesz umowę notarialną, upewnij się, czy w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. Potwierdzeniem tego będzie specjalne zaświadczenie, które powinien wystawić sprzedający. W trakcie odbioru nieruchomości z rynku pierwotnego dokładnie przyjrzyj się temu, w jakim stanie się znajduje. Jest to bowiem moment na zgłaszanie ewentualnych poprawek.

Zakup mieszkania bez pośredników to świetna metoda na uniknięcie wielu problemów, a także wydatków powiększonych przez prowizję. Warto więc zainteresować się takim sposobem przeprowadzania transakcji, a następnie podejść do niej z głową.

 

Pozycjonowanie stron Warszawa