16 12

Zaciągnięcie kredytu na mieszkanie wiąże się ze skomplikowaną procedurą, polegającą między innymi na złożeniu wniosku, udokumentowaniu dochodów, czy też zdobyciu wkładu własnego. Jej zwieńczeniem jest decyzja kredytowa, podejmowana przez bank. Czego dotyczy, ile się na nią czeka i co ma wpływ na jej wynik? Tego typu informacje znajdziesz w poniższym tekście.

Co to jest decyzja kredytowa?

 Na początek kilka słów wyjaśnienia. Jak łatwo się domyślić, decyzja kredytowa jest informacją o rozpatrzeniu wniosku kredytowego przez bank. Może być pozytywna lub odmowna. W pierwszym przypadku spore znaczenie ma to, czy mowa jest o ostatecznej decyzji kredytowej, czy wstępnej, która może się jeszcze zmienić. Do tego dochodzi jeszcze warunkowa decyzja kredytowa, która nakłada na klientów banku obowiązek spełnienia dodatkowych warunków.

Co istotne, decyzja kredytowa jest przeważnie ostatnim etapem ubiegania się o finansowanie. Podejmowana jest na podstawie wniosku, a także wszelkich czynności weryfikacyjnych, które zostały przeprowadzone przez bank. Między innymi właśnie dlatego czas oczekiwania na uzyskanie odpowiedzi od banku może potrwać nawet kilka tygodni. Wiele zależy tutaj od rodzaju i wysokości kredytu, liczby dokumentów do zweryfikowania, jak również procedur realizowanych przez bank.

Należy pamiętać też o tym, że w przypadku kredytu hipotecznego bank często musi zapoznać się ponadto ze stanem prawnym kupowanej nieruchomości. Jest on udzielany na dużą kwotę i długi okres, dlatego wszystko to musi potrwać.

Co ma wpływ na decyzję kredytową?

 Żeby uzyskać zgodę banku na dofinansowanie, konieczne jest spełnienie wielu warunków. Oczywiście w przypadku kredytu hipotecznego są one bardziej rygorystyczne niż przy zwykłej pożyczce gotówkowej. Co ma największe znaczenie? Wspomnieć trzeba w pierwszej kolejności o:

  • dochodach i wkładzie własnym – im wyższe są to kwoty, tym większa szansa na uzyskanie pozytywnej, ostatecznej decyzji kredytowej. Pamiętaj o tym, że istotne są tu też ciążące na Tobie zobowiązania, czyli inne, niespłacone jeszcze kredyty,
  • źródło dochodów – powinno być ono stałe i bezpieczne, dlatego banki premiują przede wszystkim osoby zatrudnione na umowę o pracę,
  • liczba kredytobiorców – choć jedna osoba także może uzyskać kredyt, większe szanse mają pary, a nawet grupy ludzi. Dlaczego? Ponieważ w takiej sytuacji bank jest w stanie rozłożyć odpowiedzialność za spłatę zobowiązania, co oczywiście stanowi dla niego istotne zabezpieczenie,
  • historia kredytowa w BIK – banki za każdym razem sprawdzają, czy ich klienci zaciągali pożyczki w przeszłości i czy spłacali je terminowo. Dobra historia kredytowa może tylko pomóc, dlatego tak wiele osób przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny zaciąga inne zobowiązana, by udowodnić, że są w stanie spłacić je w terminie.

Oczywiście liczba czynników wpływających na decyzję kredytową jest często zależna od samego banku, jego polityki i procedur. Do powyższej listy dodać można jeszcze wiek kredytobiorcy, jak również rodzaj kupowanej nieruchomości. Banki w tym przypadku biorą często pod uwagę szacowanego koszty jej utrzymania.

Potrzebujesz pomocy z procedurą kredytową? Skorzystaj z oferty dewelopera!

 Nie da się ukryć, że ubieganie się o kredyt hipoteczny bywa nie lada wyzwaniem, wymagającym spełnienia wielu warunków i załatwienia rozmaitych formalności. Z tego powodu deweloperzy często proponują swoim klientom doradztwo kredytowe. Najczęściej jest ono realizowane we współpracy ze specjalistami, którzy mogą nie tylko wyjaśnić całą procedurę, ale również pomóc w skompletowaniu dokumentów, złożeniu wniosku, a nawet w negocjacjach z bankiem.

Klienci biur deweloperskich zyskują pewność, że nie zostaną „naciągnięci”, zwiększają jednocześnie swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Wszystko to sprawia, że warto skorzystać z takiego wsparcia. Zwłaszcza że często jest ono udzielane bezpłatnie, w ramach usług świadczonych przez dewelopera.

źródło: Sławbud developer Łomianki

Pozycjonowanie stron Warszawa