20 07

Zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz trudniej znosimy wysokie temperatury. Nic więc dziwnego, że rośnie liczba obiektów, które są klimatyzowane. Znana z mieszkań i domów klasyczna klimatyzacja nie wszędzie zdałaby jednak egzamin. Godnie zastępuje ją klimatyzacja obiektowa. Jak ona działa? Gdzie się ją montuje i co sprawia, że cieszy się dużym uznaniem?

Klimatyzacja obiektowa – co to jest? Jak działa?

 Klimatyzacja obiektowa wbrew pozorom nie służy wyłącznie do chłodzenia pomieszczeń, lecz również ogrzewania i wentylowania. Jest wykorzystywana w budynkach o dużej powierzchni i gwarantuje optymalny komfort termiczny we wszystkich pomieszczeniach zlokalizowanych w obiekcie. To rozbudowany system, który sprawia, że przestrzeń – czy to usługowa, czy to przemysłowa – jest przyjazna dla jej użytkowników.

Działanie klimatyzacji obiektowej nie odbiega znacząco od działania klasycznej klimatyzacji. Jedyna różnica tkwi w tym, że służy ona nie tylko do chłodzenia i ogrzewania, ale i wentylowania pomieszczeń. Dzięki temu do klimatyzowanych wnętrz zarówno latem, jak i zimą wtłaczane jest świeże powietrze, co gwarantuje jego odpowiednią jakość.

Gdzie montuje się klimatyzację obiektową?

 Klimatyzacja obiektowa znajduje zastosowanie w obiektach o dużej powierzchni. Najczęściej są to budynki o charakterze komercyjnym lub przemysłowym, takie jak:

  • galerie handlowe, sklepy i kina,
  • hotele i restauracje,
  • banki,
  • magazyny i fabryki,
  • biura i urzędy,
  • szkoły i szpitale,
  • lotniska.

Podstawowym warunkiem prawidłowego działania klimatyzacji obiektowej jest jej precyzyjny dobór do warunków technicznych obiektu i specyfiki prowadzonej (prowadzonych) w nim działalności. Inaczej nie spełni pokładanych w niej oczekiwań oraz będzie generować dodatkowe koszty.

Klimatyzacja obiektowa – jakie są jej zalety?

 Klimatyzacja obiektowa to niezawodny i wydajny system, który oferuje szereg korzyści. Nic więc dziwnego, że jej wykorzystanie rośnie z roku na rok. Inwestorów przyciągają zwłaszcza następujące zalety systemu.

  1. Wysoka sprawność działania. Klimatyzacja obiektowa pozwala na efektywne gospodarowanie zarówno ciepłym, jak i zimnym powietrzem w obiekcie. Jest wydajna, cicha, a dzięki inteligentnemu sterowaniu praktycznie bezobsługowa. Zapewnia odpowiedni komfort termiczny we wszystkich pomieszczeniach, niezależnie od ich wielkości i przeznaczenia.
  2.  Energooszczędność. Nowoczesne systemy klimatyzacji obiektowej są projektowane w taki sposób, aby zużywać jak najmniej energii elektrycznej, a jednocześnie zapewniać wysoką sprawność działania. Dodatkowo klimatyzacja obiektowa najczęściej jest sterowana za pomocą inteligentnego oprogramowania, które minimalizuje straty energii.
  3.  Możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb. Każdy obiekt i działalność ma nieco inne potrzeby odnośnie do jakości powietrza. Klimatyzacja obiektowa to system, który można łatwo dopasować nie tylko do warunków technicznych budynku, ale i specyfiki prowadzonych w nich działań. To zasługa nie tylko inteligentnego oprogramowania, ale również możliwości zastosowania różnego rodzaju klimatyzatorów, a nawet kurtyn wodnych.

Zaletą klimatyzacji obiektowej jest również fakt, że można ją łatwo ukryć w elementach konstrukcyjnych, np. w podwieszanym suficie. Pozwala to nie tylko maksymalnie wykorzystać przestrzeń obiektu, ale również zadbać o atrakcyjny design pomieszczeń. W tym celu najczęściej wykorzystuje się klimatyzatory kanałowe lub kasetonowe.

Klimatyzacja obiektowa to wydajny, niezawodny i praktycznie bezobsługowy system, który służy do schładzania, ogrzewania i wentylowania dużych obiektów komercyjnych i przemysłowych. Dzięki szerokiemu wyborowi klimatyzatorów można ją dostosować nie tylko do specyficznych warunków technicznych budynku, ale i indywidualnych potrzeb prowadzonej w nim działalności. Przekłada się to na efektywną pracę instalacji i gwarantuje optymalny komfort termiczny w każdym pomieszczeniu.

źródło: Clima Polska klimatyzacja

Pozycjonowanie stron Warszawa