29 11

Wraz z postępującą cyfryzacją i automatyzacją rośnie wykorzystanie narzędzi telematycznych w transporcie. Zalicza się do nich m.in. inteligentne systemy transportowe – ITS. W założeniu mają one pomagać w rozwiązywaniu kluczowych problemów, z jakimi borykają się uczestnicy procesu transportowego. Czy stanowią przyszłość transportu? Czym są i w jaki sposób mają usprawnić przewóz towarów?

Inteligentne systemy transportowe – co to? Jakie korzyści wynikają z ich zastosowania?

Inteligentne systemy transportowe (ITS – Intelligent Transport Systems) zalicza się do narzędzi telematycznych, które łączą w sobie dorobek trzech dyscyplin – telekomunikacji, informatyki i automatyki. Pod ich pojęciem kryje się zespół rozwiązań technologicznych, które mają służyć różnym celom sprzyjającym rozwojowi transportu. Stosuje się je m.in. po to, by.:

    • usprawniać procesy transportowe, spedycyjne i logistyczne,
    • zwiększać bezpieczeństwo przewozów,
    • zapewniać terminowość transportów,
    • minimalizować koszty,
    • redukować negatywny wpływ transportu na środowisko naturalne.

Wśród przykładów ITS można wymienić m.in. elektroniczny pobór opłat, inteligentne zarządzanie ruchem ulicznym czy też komunikację V2X (Vehicle-to-Everything), która pozwala pojazdom na bieżąco komunikować się z otoczeniem. Wszystkie te systemy dynamicznie się rozwijają i – zgodnie z przewidywaniami ekspertów – mają zrewolucjonizować transport, m.in. poprzez ograniczenie wypadków, rozładowywanie korków czy też zwiększanie przepustowości danego odcinka trasy.

Co ważne, inteligentne systemy transportowe znajdują zastosowanie nie tylko w transporcie drogowym, ale i kolejowym, morskim oraz lotniczym. Są doskonałym źródłem danym, na podstawie których można tworzyć analizy pod przyszłe inwestycje infrastrukturalne.

Z czego składają się inteligentne systemy transportowe? Jak działają?

W skład każdego ITS wchodzą trzy podstawowe inteligentne grupy elementów – pojazdy, drogi i centra zarządzania. Żeby mogły działać zgodnie z założeniami, potrzebują danych, które pobierają z nowoczesnych urządzeń i aplikacji, takich jak m.in. systemy łączności radiowej, internet, kamery, radary, sieci komórkowe czy też systemy nawigacji satelitarnej.

  1. Inteligentne pojazdy. Nie tylko wysyłają informacje na temat swojego położenia, ale również są wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które zapobiegają np. kolizjom wzdłużnym i bocznym. Zapewniają też możliwość zautomatyzowanego prowadzenia pojazdu.
  2. Inteligentna droga. Dzięki aplikacjom telematycznym zainstalowanym w pojazdach szlak transportowy jest na bieżąco monitorowany, a informacje dotyczące np. natężenia ruchu i warunków pogodowych, pozwalają zmieniać trasę np. na szybszą, mniej kosztowną czy też bardziej przyjazną środowisku naturalnemu.
  3. Inteligentne centra zarządzania. Gromadzą informacje, analizują je, a następnie dobierają optymalne rozwiązanie ewentualnego problemu, np. w przypadku wzmożonego ruchu w mieście zmieniają sygnalizację świetlną, tworząc tzw. zielone fale, co pozwala rozładować korki.

Inteligentne systemy transportowe odgrywają w transporcie coraz większą rolę. Usprawniają bowiem toczące się w jego ramach procesy, zwiększają bezpieczeństwo i terminowość przewozów, a także minimalizują koszty. Są źródłem ważnych danych, które popychają branżę transportową do dalszego rozwoju. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm spedycyjnych nie wyobraża sobie prowadzenia działalności bez ich wykorzystania.

Jeśli szukasz przedsiębiorstwa, które bezpiecznie i na czas zorganizuje przewóz, sprawdź nie tylko doświadczenie i flotę podmiotu, ale również to, jakie inteligentne systemy wykorzystuje. To one dają kluczową przewagę i wpływają na terminowość oraz koszty wykonywanych transportów. Współcześnie firma powinna zapewniać przynajmniej możliwość bieżącego monitorowania przesyłki, tak aby klient mógł w dowolnym momencie sprawdzić etap realizacji zlecenia.

Pozycjonowanie stron Warszawa