16 11

Odpychający zapach może mieć swoje źródło zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz mebli. Mniejszy problem, jeśli Twój sprzęt jest w całości drewniany lub metalowy – wówczas wystarczy parę ruchów szmatką nasączoną w sodzie oczyszczonej i occie. Gorzej, jeśli jesteś właścicielem mebli tapicerowanych. Co powinieneś wówczas zrobić? Czy istnieje jakiś sposób, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z mebli materiałowych?

Dlaczego meble tapicerowane cuchną?

Meble tapicerowana mają, wbrew pozorom, wiele styczności z zanieczyszczeniami.
Sam pomyśl, ile razy usiadłeś na swoim krześle biurowym w brudnych spodniach, albo jak wiele razy upadło Ci jedzenie na kanapę?
Wszystkie takie pomniejsze zanieczyszczenia po pewnym czasie kumulują się, tworząc nieprzyjemny zapach.

Usuwamy nieprzyjemny zapach

Aby usunąć przykry zapach, najlepiej jest zacząć od najłagodniejszych metod. Soda oczyszczona radzi sobie doskonale w przypadku mebli drewnianych i metalowych, jednak może ona okazać się skuteczna również podczas prób wyczyszczenia tapicerki.
Jeśli to nie pomoże, powinieneś skorzystać z bardziej fachowych rozwiązań. Gotowy na 2 przykłady?

Woda i amoniak

Na początek metoda domowa. Sposób ten sprawdzi się najlepiej w przypadku mebli pokrytych tapicerką z aksamitu i weluru. Zmieszaj ze sobą litr zimnej wody i 2 łyżeczki amoniaku, a następnie delikatnie wetrzyj sporządzony preparat w tkaninę.
Gdy mebel już wyschnie, użyj miękkiej szczotki w celu wyczesania włosia. Pozostałe włoski, które nie chcę wyschnąć, możesz wysuszyć za pomocą suszarki do włosów. Uważaj jednak na zbyt gorący strumień powietrza!

Specjalne pianki do tapicerek

Istnieją oczywiście gotowe preparaty dostępne w sklepach, których nie musisz sporządzać samodzielnie. Zorientuj się, czy w pobliskim sklepie chemicznym nie znajdziesz specjalnej pianki do odnawiania tapicerek meblowych. Nie jest to duży wydatek, a skuteczność porównywalna do starych, sprawdzonych, domowych sposobów.

Czy meble można czyścić na sucho?

Oczywiście, że tak! Jeśli Twoje zanieczyszczenie nie jest wyjątkowo trudne do usunięcia, możesz użyć odkurzacza i szczotki. Jak to zrobić?
Najpierw rozsyp na powierzchni (lub we wnętrzu) mebla sodę oczyszczoną albo inny preparat czyszczący. Taki zabieg pomoże Ci na usunięcie przykrego zapachu bez użycia wody!
Następnie chwyć za zmiotkę i delikatnymi, aczkolwiek pewnymi ruchami wyczyść całą powierzchnię mebla. Zacznij od tyłu – czyli oparcia i obudowy, a następnie stopniowo przesuwaj się do frontu mebla.

Pranie tapicerek – lepiej zapobiegać, niż leczyć

Jesteśmy zdania, że lepiej jest zapobiegać powstawaniu przykrych zapachów, niż później męczyć się z ich usunięciem. Doskonałą metodą prewencji w tym przypadku jest oddawanie swoich mebli do prania przynajmniej raz w roku.
Ekipa, do której obowiązków należy pranie dywanów i mebli, odwiedzi Cię osobiście, a Twoje wyposażenie nawet nie będzie musiało opuszczać domu. Całemu procesowi będziesz mógł przyjrzeć się osobiście, a gwarantujemy – efekty będą widoczne gołym okiem jeszcze przed zakończeniem czyszczenia!

źródło: Brudout.pl

Pozycjonowanie stron Warszawa