30 03

Każdy z nas chce, aby zamieszkiwany apartament lub dom był czysty i higieniczny, komfortowy w codziennym użytkowaniu. Dlatego dużym problemem może być pojawienie się niechcianych lokatorów w postaci insektów. Do tej kategorii należą również rybiki cukrowe, bytujące w łazienkach. Warto poznać domowe i profesjonalne sposoby, aby szybko oraz skutecznie pozbyć się tych owadów.

Czym są srebrzyki?

Rybiki cukrowe, inaczej srebrzyki, to charakterystycznie wyglądające owady, które mogą napawać niektóre osoby obrzydzeniem. Bytują w pomieszczeniach, gdzie naturalnie występuje wilgoć, czyli nieograniczony dostęp do wody. Ten związek chemiczny jest niezbędny do przetrwania rybików cukrowych. Bez niego owady giną. Trudno jednak całkowicie wyeliminować zawilgocenie czy obecność wody, szczególnie w łazienkach, będących pomieszczeniami, gdzie na co dzień wykonuje się zabiegi oczyszczania ciała bądź prace porządkowe lub pranie. Dlatego srebrzyki mają doskonałe warunki do bytowania i namnażania. 

Obecność tych owadów można łatwo zauważyć, ponieważ wchodząc do silnie zawilgoconych pomieszczeń, można natknąć się na pełzające insekty. Poruszają się szybko i sprawnie. Zazwyczaj rybiki cukrowe bytują w szczelinach oraz zakamarkach znajdujących się w pomieszczeniach silnie zawilgoconych, w tym między innymi w łazienkach. Po zidentyfikowaniu obecności rybików cukrowych warto zastanowić się, jakie metody zastosować, aby raz na zawsze pozbyć się tych owadów. Mimo że nie są zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, to są nieprzyjemnymi insektami.

Naturalne miejsca bytowania rybików cukrowych

Rybiki cukrowe rozmnażają się w dość wolnym tempie w porównaniu do pluskwy domowej lub popularnych karaluchów czy prusaków. Samica, w sprzyjających warunkach, składa około 20 jajeczek. Małe rybiki wylęgają się po 10 tygodniach. Warto pamiętać, że pozbawienie rybików stałego miejsca do bytowania w postaci szczelin lub zakamarków w kafelkach nie jest gwarancją tego, że pasożyty przestaną okupować łazienkę czy inne silnie zawilgocone pomieszczenie. Rybiki mogą żywić się również bawełną lub lnem, a także celulozą. Dlatego mogą zamieszkiwać w ubraniach, ręcznikach lub w pościeli. Żywią się także papierem toaletowym, ponieważ w łazience występują naturalnie sprzyjające warunki do ich bytowania. 

Zalepienie zakamarków pastą silikonową bądź pokrycie fugami szczelin pomiędzy kafelkami sprawia, że popularne w Polsce srebrzyki znajdą sobie inne miejsce, gdzie będą mogły spokojnie przebywać, posilać się, a także bezproblemowo rozmnażać. Rybiki cukrowe mogą pojawić się nawet w łazienkach, które są regularnie czyszczone za pomocą różnego typu detergentów. Niektóre osoby uważają, że oczyszczanie podłóg i kafelków silnie działającymi środkami w postaci tych na bazie chloru jest w stanie zabić rybiki cukrowe. Niestety ten pogląd jest nieprawdziwy.

Walka z rybikami cukrowymi w łazience czy pokojach

Metodą na poradzenie sobie z rybikami cukrowymi mogą być domowe sposoby. Wystarczy udać się do sklepu z chemią kosmetyczną i wybrać olejek lawendowy lub cytrynowy. Rybiki cukrowe nie przepadają za miejscami opryskiwanymi mieszanką składającą się z wody i skoncentrowanego olejku eterycznego w wersji lawendowej bądź cytrynowej. Można również stworzyć mieszankę składającą się z soku cytrynowego i olejku lawendowego, rozpylając ją w zakamarkach, szczelinach, a także wszystkich potencjalnych miejscach, gdzie mogą występować srebrzyki. Metodą na odstraszanie rybików jest też znaczne zmniejszenie temperatury powietrza w łazience. To działanie, na jakie mogą sobie pozwolić osoby, które na co dzień nie przebywają w mieszkaniu. Chodzi tutaj przede wszystkim o właścicieli, którzy przeznaczają swoje nieruchomości na wynajem i pragną jak najszybciej pozbyć się srebrzyków. Wystarczy zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu do 15-16 stopni Celsjusza. Oznacza to, że w sezonie grzewczym, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 1 stopnia Celsjusza, wystarczy nie uruchamiać systemu grzewczego w mieszkaniu lub domu. Wówczas srebrzyki poszukają innego miejsca, gdzie występują sprzyjające warunki bytowe. 

W celu dekolonizacji tych owadów można zastosować także różnego rodzaju preparaty chemiczne na rybiki, które mogą je odstraszać bądź zwabić w pułapkę. Metodą pozbycia się rybików jest ustawienie w łazience pochłaniaczy wilgoci. Dzięki temu rozwiązaniu można ograniczyć unoszenie się jej w cyrkulującym powietrzu.

Rybiki cukrowe, zwane popularnie srebrzykami, nie zagrażają zdrowiu i życiu człowieka, a także zwierzętom domowym. Jednakże ich obecność dowodzi tego, że w łazience/pokoju panuje zbyt wysoka wilgotność powietrza. Sposobem na poradzenie sobie z tymi owadami jest wprowadzenie do łazienek i pokojów pochłaniaczy wilgoci. Ponadto zastosowanie preparatów ekologicznych na bazie soku z cytrusów lub olejku lawendowego, a także użycie środków chemicznych o agresywnym działaniu pozwala na zdekolonizowanie rybików w domu.

źródło: derato.pl

Pozycjonowanie stron Warszawa