19 11

Urazy, niezależnie od ich przyczyn i źródła są bolesne, a ich skutki bywają często długofalowe. Niejednokrotnie leczenie stłuczeń czy zwichnięć oraz następująca po nich rehabilitacja przeciągają się na długie miesiące z powodu braku odpowiedniej diagnostyki. Dlatego też warto zdecydować się na pourazową diagnostykę przy użyciu badania USG. Ta metoda diagnozowania stawu nadgarstka jest niezwykle skuteczna. Podpowiadamy jak wygląda pourazowa diagnostyka nadgarstka za pomocą USG i co może wykryć.

Dlaczego warto wybrać diagnostykę przy pomocy USG?

USG jest procedurą z zakresu diagnostyki obrazowej. Jego liczne zalety sprawiają, że jest stosowane często i chętnie. Lekarze doceniają szybkość wykonania, natychmiastową dostępność wyników i brak konieczności jakichkolwiek przygotować. Aby wykonanie USG nadgarstka było możliwe, pacjent nie musi wstrzymywać się od spożywania posiłków, stosować specjalnej diety czy przygotowywać się w jakikolwiek inny sposób. Tym samym w razie wystąpienia nagłego urazu badanie USG stawu nadgarstka może zostać wykonane od razu, bez zbędnej zwłoki.

Pacjenci z kolei cenią badanie USG za jego całkowitą bezbolesność i nieinwazyjność. Ultrasonografia jest badaniem całkowicie bezpiecznym, a jego wykonanie nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości. Tym samym może być powtarzane dowolną liczbę razy bez obaw o skutki uboczne.

Natomiast sam nadgarstek jest niezwykle mocno narażony na wszelkiego rodzaju urazy i kontuzje. Staw ten bezpośrednio przenosi obciążenia i ruchy z dłoni na kończynę górną. Tym samym każdego dnia poddawany jest przeciążeniom i trudnym wyzwaniom. W razie wystąpienia urazu warto niezwłocznie zgłosić się na badanie USG nadgarstka nie czekając na pogorszenie jego stanu.

Pourazowe dolegliwości nadgarstka – co może wykryć USG?

Najczęstszymi kontuzjami i dolegliwościami pourazowymi w obrębie nadgarstka są złamania, skręcenia, zwichnięcia i naciągnięcia. Wynika to z niebywale skomplikowanej budowy tego stawu, jak również z dużych przeciążeń, jakim jest on poddawany każdego dnia.

Złamanie nadgarstka jest szczególnie bolesną kontuzją, którą najlepiej diagnozuje się przy pomocy badania obrazowego RTG. Jednak pozostałe kontuzje i dolegliwości, zarówno te drobniejsze, jak i poważniejsze, z powodzeniem można diagnozować przy użyciu badania USG. Oprócz ciągłego dyskomfortu, a także bólu przy dotykaniu stawu i poruszaniu ręką, istotnym wskazaniem do wykonania pourazowego badania USG nadgarstka są takie objawy, jak wystąpienie obrzęku, krwiak, zniekształcenie obrysu stawu, opuchlizna, wzmożone ciepło skóry w okolicy stawu oraz ograniczenie ruchomości stawu.

Przebieg badania USG nadgarstka

Oprócz wspomnianych już zalet badania USG, czyli możliwości otrzymania szybkiej diagnozy, bezbolesności, nieinwazyjności i precyzji, ultrasonografia nadgarstka posiada jeszcze jedną istotną zaletę. Jest nią możliwość badania stawu w ruchu. Aparatura służąca do wykonywania badania USG przedstawia odzwierciedlenie badanego obszaru w czasie rzeczywistym. Dzięki temu w czasie badania można zmieniać pozycję stawu, a także poruszać ręką w celu zobrazowania stanu mięśni i ścięgien. Żadne inne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej nie daje takiej możliwości.

Badanie USG nadgarstka pozwala szybko, a przede wszystkim trafnie postawić diagnozę. To z kolei jest kluczowe dla podjęcia skutecznego leczenia. Zaniechanie leczenia kontuzji stawów może prowadzić do pojawienia się przykrych konsekwencji i dolegliwości w przyszłości. Za pomocą badania ultrasonograficznego nadgarstka można nie tylko zdiagnozować typ uszkodzenia stawu, ale także jego rozległość oraz zaplanować najskuteczniejsze leczenie.

Badanie polega na przyłożeniu głowicy pokrytej żelem do badanego obszaru, czyli nadgarstka. Trwa około 15-20 minut. W tym czasie lekarz bada i ocenia stan powierzchni kości oraz tkanek miękkich nadgarstka. Wynik jest na bieżąco przedstawiany pacjentowi w czasie badania, a opis dostępny jest bezpośrednio po jego zakończeniu.

Pozycjonowanie stron Warszawa